Barokowy dialog muzyczny w auli PSM

Na początek mała refleksja – gdyby w czasach Bacha i Vivaldiego istniał kanał Youtube, to prawdopodobnie zapełniony byłby po brzegi utworami tych kompozytorów. Słuchaliby wszyscy, od najmłodszych po najstarszych, od fanów muzyki rozrywkowej po koneserów klasycznych form. Niestety, brak utrwalenia tej muzyki na jakichkolwiek nośnikach audio sprawił, iż po śmierci tych kompozytorów muzyka ta nie znalazła wielu wielbicieli. Zastąpiły ją dzieła Haydna, Mozarta, Beethovena oraz innych wspaniałych kompozytorów.
Na ponowne odkrycie dzieł Bacha musieliśmy czekać do epoki romantyzmu, a dzieł Vivaldiego do początków XX wieku. Możemy sobie zadać proste pytanie: dlaczego tak długo? Przecież dzisiaj wielu z nas zachwyca się tą muzyką. Znamy te melodie nie tylko z sal koncertowych, ale także z dzwonków telefonicznych, muzyki z bajek czy filmów, aranżacji współczesnych zespołów rozrywkowych czy też jazzowych. Nawiasem mówiąc, każdy z nas bez zastanowienia zanuci początek słynnej „Toccaty d-moll” Bacha, czy „Wiosny” z „Czterech pór roku” Vivaldiego.
Jednak nie takie „hity” zabrzmiały w auli PSM. W dniu 23 listopada zabrzmiały jeszcze większe arcydzieła, przez wielu uznane za reprezentacyjne utwory gatunku muzyki instrumentalnej. Były to:
Johann Sebastian Bach: Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
Johann Sebastian Bach: Koncert na obój i skrzypce d- moll BWV 1060
Antonio Vivaldi: Concerto grosso d – moll RV 565

W towarzystwie tak zacnych twórców epoki baroku, zgromadzona publiczność usłyszała również Sonatę D – dur na dwoje skrzypiec i b.c polskiego kompozytora Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. To jedyne zachowane dzieło instrumentalne jest dobitnym przykładem na przyswojenie sobie przez polskich twórców zdobyczy muzycznych epoki baroku.

Wszystkie te kompozycje zabrzmiały w wykonaniu nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle.

Katarzyna Sytnik – skrzypce

Maciej Wulw – skrzypce

Paweł Pietruszka – klarnet

Mateusz Gałuszka – organy

Dziękujemy wykonawcom za przygotowanie koncertu i muzyczne wrażenia. Czekamy na więcej.