Bieżący rok 2013 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został Rokiem Witolda Lutosławskiego w związku z 100 rocznicą urodzin tego zasłużonego dla kultury muzycznej twórcy. Nasza szkoła, której patronuje ten wybitny kompozytor stara się włączać w inicjatywy propagujące jego twórczość i sylwetkę.
W dniu 23.10.2013 r uczniowie PSM I -go stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle wraz z dyrektorem Janem Ryszem oraz pracownikami i nauczycielami – Małgorzatą Bosak-Skrzyszowską,Elżbietą Bukowiec, Barbarą Kosicką, Renatą Osikowicz-Wyrobą, Elwirą Szpak i Moniką Twarduś wzięli udział w prezentacji edukacyjnej pt.”Witold Lutosławski i polska muzyka XX w”, którą poprowadził Maciej Negrey – kompozytor, muzykolog i pedagog,współpracownik Encyklopedii Muzycznej PWM, współautor projektu „Jeszcze Polska Muzyka”. Prezentacja miała miejsce w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Jako, że nasza szkoła przyjęła sobie za patrona Witolda Lutosławskiego, a w repertuarze chóru szkolnego zawsze znajdują się piosenki dziecięce tego kompozytora, chór otrzymał przywilej wystąpienia w tym prestiżowym miejscu, za co jesteśmy wdzięczni organizatorom. W okazałej, multimedialnej sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki, o doskonałych walorach akustycznych, zespół pod dyrekcją pani Moniki Twarduś wykonał z powodzeniem trzy piosenki W. Lutosławskiego – ” Taniec”, ” Rok i bieda” oraz „Ptasie plotki”. Na pięknym białym fortepianie akompaniowała chórowi pani Renata Osikowicz -Wyroba.
Przybyli uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję poznać okoliczności powstani tego szczególnego obiektu muzycznego o którym interesująco opowiadała pani Justyna Gancarek- pracownik Europejskiego Centrum Muzyki, po czym oprowadziła grupę po tym imponującym budynku który obejmuje powierzchnię 1 hektara.
Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe, pięknie wydane programy obejmujące m.in. kalendarium życia
W. Lutosławskiego ilustrowane zdjęciami.
Po interesującej multimedialnej prelekcji Macieja Negreya połączonej z występem chóru naszej szkoły oraz znakomitego kwartetu smyczkowego „Dafo”, pełni wrażeń powróciliśmy do Jasła.
Małgorzata Bosak-Skrzyszowska