Popis uczniów niczym okolicznościowa opowieść

Oczywistym jest, iż muzyka  może poruszać wyobraźnię. A jeśli dodatkowo ją rozbudzimy i zestawimy utwory wykonywane na koncercie w odpowiedniej kolejności, to może okazać się, że powstanie całkiem niezła opowieść. Takie pozamuzyczne elementy nazywamy w muzyce programowością.  Z odrobiną humoru wplecione zostały one w przebieg koncertu uczniów klasy VI cyklu 6-cio letniego, w dniu 7 kwietnia w auli PSM. W trakcie występu prawdopodobnie nie byli oni świadomi, iż dzieła, które wykonywali, stworzą swego rodzaju opowieść, inspirowaną tytułami poszczególnych utworów – opowieść o sobie samych 🙂
Dedykujemy zatem poniższy tekst właśnie uczniom klasy VI, którzy w tym roku kończą edukację w naszej artystycznej placówce.

Na początek mała rozgrzewka (Wiktoria Kozicki„Etiuda”), a po rozgrzewce obowiązkowo taniec (Oliwia Dziura„Menuet”). Ponieważ uwielbiamy tańczyć, czego wielokrotnie doświadczaliśmy podczas wszelakich zabaw andrzejkowych i karnawałowych, konieczna jest ciągła sprawność –  kolejne rozgrzewki i ćwiczenia są zalecane (Karolina Polak „Etiuda”). Jesteśmy już kondycyjnie przygotowani na jeszcze jeden taniec (Zuzanna Pętlak„Mazurek”).
Nie chcemy się przechwalać, ale dzięki szkole muzycznej jesteśmy znawcami muzyki, także tej z epoki baroku (Krystyna Palacz „Allegro”).  
W naszej pamięci pozostaną także szkolne wycieczki (spacery nad brzegiem Wisły w Tyńcu, czy chociażby wyjątkowe arboretum w Lusławicach), zatem przyroda nie jest nam obojętna (Mateusz Wilk – „Szum strumyka”).
A skoro o przyrodzie mowa, to co roku czekamy z utęsknieniem na wakacje. Prócz wrażeń przywozimy różne pamiątki. Najlepsze są te zebrane samodzielnie w górach lub na plaży. Ponieważ dzięki kontaktowi z wszelaką sztuką, posiadamy raczej dobry gust, to zamiast plastikowego drobiazgu kupionego na straganie, wolimy pochwalić się kawałkiem kamyczka znalezionego nad jeziorem lub w lesie (Jakub Motyka„Garnet”).
Ale po wakacjach, wypoczęci i chętni do kolejnych artystycznych wyzwań, grzecznie zabieramy się do poważnej pracy nad skomplikowanymi utworami muzycznymi (Emilia Starzec„Sonata F-dur”).

Drodzy Uczniowie – mamy nadzieję, że przygoda z muzyką będzie Wam towarzyszyła na każdym kolejnym etapie życia – zarówno w chwilach poważnych jak i pełnych radości.

Na popisie wystąpili uczniowie z klas: Elwiry Szpak, Elżbiety Bukowiec, Jadwigi Błażowskiej, Macieja Wulwa oraz Tadeusza Wróbla.
Wykonawcom akompaniowali: Mateusz Gałuszka oraz Piotr Duda.
Koncert poprowadziła Aleksandra Wietecha (uczennica klasy IV c.4).

Przygotowanie popisu: Jakub Zastawny, Marek Rolek.