Saksofon w roli głównej

Wydawałoby się, że środa 16 listopada, będzie zwyczajnym dniem w naszej szkole – lekcje instrumentu, teorii, chóru i orkiestry smyczkowej. Tym razem było inaczej: subtelna muzyka saksofonowa na korytarzach, w poczekalni kolorowe malowanki (saksofonowe rzecz jasna) dla uczniów i rodziców oraz największy saksofon świata, namalowany kredą na dziedzińcu szkoły. Całe to zamieszane, zorganizowane przez nauczycieli sekcji teoretycznej oraz Samorząd Szkolny, z powodu jednego człowieka – Adolfa Saxa, belgijskiego konstruktora tego wyjątkowego instrumentu. Jego dzień urodzenia – 6 listopada, został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Saksofonu (w naszej szkole obchodzonym nieco później, z powodu napiętego kalendarza koncertowego).

Kulminacją szkolnych obchodów związanych z Międzynarodowym Dniem Saksofonu był wykład o życiu konstruktora saksofonu (skupiony na najciekawszych wydarzeniach, także z dzieciństwa Adolfa) oraz wszystkich rodzajach saksofonów, poprowadzony przez Agatę Bartoš, nauczyciela klasy saksofonu. Zgromadzona publiczność mogła także porównać budowę i brzmienie czterech najpopularniejszych odmian saksofonu.
Jak to podczas wspólnego świętowania, nie mogło obyć się bez odrobiny zabawy (jednej z ulubionych form edukacji w naszej szkole). Krótki konkurs wiedzy o saksofonie podniósł mocno temperaturę tego wyjątkowego dnia.