Czy dzieło muzyczne o tak głębokim, religijnym tekście i przejmującej muzyce może współgrać ze świeckimi wnętrzami? Przyznać muszę, że nieco wątpiłem w udaną symbiozę tak skrajnych światów. Czy sala, w której zazwyczaj króluje muzyka pop czy jazz będzie w stanie oddać niuanse muzyczne przekazywane przez solistów, chór oraz instrumentalistów, zawarte w partyturze skomponowanej przez Józefa Haydna w 1767 roku? Już po pierwszych taktach zrozumiałem, że moje obawy były bezzasadne. Licznie zgromadzona publiczność w wielkim skupieniu podążała za tą mistyczną opowieścią ukazującą scenę opłakiwania ukrzyżowanego Zbawiciela przez Matkę Bożą. Nie mogło być inaczej, skoro wykonawcy włożyli tyle trudu i serca w przygotowanie tego koncertu.
Koncert współtworzyli:
Kornelia Wojnarowska – sopran (absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Konserwatorium Królewskiego w Hadze, obecnie nauczycielka w klasie śpiewu Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle), dr Stanisława Mikołajczyk-Madej – alt (absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie), a także Paweł Piękoś – tenor, Franciszek Szmyd – bas (absolwenci klasy śpiewu Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, obecnie studenci wydziałów wokalno-aktorskich Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie) oraz Mateusz Gałuszka – organy (absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury i w klasie organów, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia oraz Prywatnej Szkole Muzycznej II stopnia w Jaśle).
Wychowankowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, którzy współtworzą orkiestrę smyczkową, prowadzoną przez Mateusza Gałuszkę oraz chór „Soli Deo” działający przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, przygotowany przez Monikę Twarduś.
Szeregi orkiestry wsparli nauczyciele Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle: Elżbieta Bukowiec – skrzypce, Maciej Wulw – skrzypce, Jan Rysz – skrzypce, Thomas Van de Velde – wiolonczela, Paweł Pietruszka – klarnet oraz gościnnie grający na oboju Edward Prajsnar (instrumentalista Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie).
Dziękujemy wszystkim wykonawcom za zaangażowanie, które przyczyniło się do tak wielu wrażeń artystycznych i duchowych. Dziękujemy również dyrekcji i pracownikom Jasielskiego Domu Kultury za gościnne przyjęcie i pomoc w organizacji koncertu.