Trzy kwadranse z lirą korbową

Zanim wynaleziono telewizję oraz inne współczesne „dobrodziejstwa”, nasi dziadkowie wypełniali długie listopadowe wieczory spotkaniami przy muzyce. Tak jak przed laty, w dniu 4 listopada br. zgromadziliśmy się w auli PSM, aby wysłuchać opowieści przy lirze korbowej, snutej przez Aleksandrę Cieślik, uczennicę Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, na co dzień zaangażowanej w edukację wokalną.

Informacje o historii instrumentu, jego budowie oraz praktyce wykonawczej, ilustrowane były fragmentami wokalno – instrumentalnymi w wykonaniu pasjonatki tego nietypowego instrumentu. Dźwięki wydobywane z liry korbowej nie tylko intrygowały młodych słuchaczy, ale także przenosiły w inny wymiar, pobudzając ciekawość wśród młodego pokolenia, zazwyczaj związanego z instrumentami klasycznymi.

Warto podkreślić, iż było to pierwsze spotkanie, zorganizowane przez sekcję przedmiotów teoretycznych z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle, w ramach cyklicznych audycji muzycznych zatytułowanych „Instrumenty, które warto znać”. Kolejne odbędzie się za miesiąc, a grudniowy wieczór wypełnią dźwięki cymbałów. Czekamy z niecierpliwością…