Vivaldi na nowo odkrywany

W piątkowe popołudnie, dnia 3 czerwca, w sali widowiskowej JDK odbył się wyjątkowy koncert skupiony wokół twórczości jednego z najwybitniejszych twórców przełomu XVII i XVIII wieku – Antonio Vivaldiego, którego współorganizatorami byli: Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W.Lutosławskiego w Jaśle.

Intrygujący tytuł koncertu (nie) znany Il Prete Rosso nie był przypadkowy, gdyż utwory skomponowane przez Vivaldiego znamy nie tylko z sal koncertowych, ale także z dzwonków telefonicznych, muzyki z bajek czy filmów, a nawet reklam. Jak się jednak okazuje, wśród kilkuset koncertów skomponowanych przez „Rudego Księdza” są takie, których nigdy jeszcze nie słyszeliśmy. I właśnie w taką podróż muzycznego odkrywania zabrali nas artyści, którzy przenieśli słuchaczy w epokę barokowych kontrastów, muzycznego zdobnictwa oraz instrumentalnego dialogu. Byli nimi:

Katarzyna Sytnik – skrzypce barokowe

Maciej Wulw – skrzypce barokowe

Paweł Pietruszka – klarnet

Karol Pęcak – wiolonczela

Paweł Chłopek – organy

 

Opowieść Marka Rolka (nauczyciela przedmiotów teoretycznych jasielskich szkół muzycznych) o życiu Antonio Vivaldiego oraz specyfice muzyki, która powstawała około 300 lat temu, pozwalała publiczności nie tylko na odkrywanie losów barokowego twórcy, ale również na zrozumienie formy koncertów.

 

Warto dodać, iż taki sam koncert odbył się kilka godzin wcześniej. Przedpołudniową porą, w sali widowiskowej JDK zgromadzili się uczniowie jasielskich szkół, by słuchać muzyki, która w epoce baroku była odpowiednikiem dzisiejszej muzyki rozrywkowej.

Miejmy nadzieję, że ta nowa tradycja organizacji koncertów poświęconych twórcom minionych epok będzie kontynuowana. Wszak nic tak nie koi trosk życia codziennego, jak kontakt z harmonią dźwięków i wyjątkowym brzmieniem naturalnych instrumentów.

 

(fot. Piotr Chojecki, JDK)