W „leniwe”, niedzielne popołudnie

Trzeci i ostatni koncert w ramach II edycji Festiwalu Musica Classica odbył się w wyjątkowej przestrzeni sakralnej – w drewnianym, zabytkowym kościele
p.w. św. Marcina w Szebniach. Dnia 5 czerwca, w słoneczne, niedzielne popołudnie, w nietypowej akustyce wystąpili Piotr Lato (klarnet) i Maciej Zimka (akordeon) – muzycy o dużych osiągnięciach artystycznych oraz dydaktycznych, na co dzień związani z Akademią Muzyczną w Krakowie.

Ponieważ założeniem festiwalu jest także rozbudzanie w młodym pokoleniu pasji do muzyki i jednocześnie przygotowanie do życia koncertowego, na samym początku, licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W.Lutosławsiego w Jaśle. Młodzi artyści zaprezentowali kompozycje z XVII
i początku XVIII wieku: były to dwie sonaty, stylowo wpisujące się w barokowe wnętrza drewnianej świątyni. Pierwszą sonatę wykonały w duecie: Ewa Sarna (z klasy fletu prowadzonej przez Annę Lorenc) oraz Milena Kozioł (z klasy skrzypiec Elżbiety Bukowiec). Była nią Sonata g-moll op. 1 nr 2, cz. I i II Josepha Bodina de Boismortiera.

Drugą sonatę wykonała Rita Wielgosz z klasy skrzypiec Jana Rysza, z akompaniamentem Mateusza Gałuszki  – realizującego basso continuo (Arcangello Corelli: Sonata e-moll op. 5 nr 8, cz.I – Preludium, cz. II – Allemanda).

W wykonaniu Piotra Lato i Macieja Zimki usłyszeliśmy dzieła, które stanowiły wielobarwną, muzyczna mieszankę wielu stylów i gatunków muzycznych, różnorodnych epok i osobowości twórczych. To intrygujące, kontrastowe zestawienie baroku z muzyką XX wieku oraz współczesnymi kompozycjami stało się muzyczną ucztą. Połączenie typowych form (np. sonaty) z rytmami tanga argentyńskiego czy współczesnymi kompozycjami Macieja Zimki mogło powodować u słuchaczy wiele muzycznych wrażeń i zaskoczeń. Utwory m.in. J.S.Bacha, Heitora Villa-Lobosa oraz Astora Piazzolli to był udany przepis na energetyzujące zakończenie tego niedzielnego, leniwego popołudnia.

W wykonaniu duetu zabrzmiały:
Benedetto Marcello: Sonata F-dur S. 529
Jan Sebastian Bach: Sonata Es-dur BWV 1031
Francois Pulenc: Mouvements perpétuels
Heitor Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras nr 5
Astor Piazzolla: Oblivion
Jan Sebastian Bach: Aria na strunie G
Maciej Zimka: Out of the Circle
Astor Piazzolla: Libertango

W kontekst historyczny wprowadzał słuchaczy Marek Rolek.

Organizatorzy festiwalu: Burmistrz Miasta Jasła oraz Wójt Gminy Jasło.
Współorganizatorzy festiwalu: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle, Prywatna Szkoła Muzyczna II stopnia w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.
Dyrektor artystyczny: Mateusz Gałuszka