Wycieczka do Lusławic

Kolorami jesieni powitały nas Lusławice – niezwykłe miejsce, które zaistniało na polskiej mapie muzycznej dzięki Krzysztofowi Pendereckiemu. Położone wśród malowniczych pól i pagórków, Europejskie Centrum Muzyki od lat zaprasza młodych artystów do rozwijania swoich talentów muzycznych pod okiem najwybitniejszych pedagogów. To również z tego powodu ta wyjątkowa przestrzeń dla muzyków stała się celem naszej wycieczki, która odbyła się 8 października 2021.

W muzyce natura zawsze była jedną z najważniejszych inspiracji dla artystów, stąd nasze zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po Arboretum – parku z kolekcją ponad tysiąca drzew i krzewów, które wybrane zostały przez samego kompozytora. To zainteresowanie nie było przypadkowe, a wręcz niejako łączyło się z samą działalnością Pendereckiego który pisał że „drzewo jest wieloznacznym symbolem: uczy, jak ważne jest zakorzenienie w określonym miejscu na ziemi i jak istotne staje się zarazem kierowanie myśli i działań ku górze, ku nowym horyzontom, których, być może, na samym początku nie widać”.

Pobudzanie do poszukiwania i poznawania, stanowiło również treść warsztatów „Alfabet Pendereckiego”, na które udaliśmy się po spacerze. W ich ramach odbyła się w przestrzeniach ekspozycji Europejskiego Centrum Muzyki gra interaktywna. Polegała  ona na uporządkowaniu liter z ukrytymi ciekawostkami z życia kompozytora, tak aby utworzyły alfabet opowiadający o jego życiu. W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali listy zawierające sentencje Krzysztofa Pendereckiego.

Ukoronowaniem wycieczki był koncert uczestników warsztatów muzycznych, odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki. Tak naładowani pięknem przyrody i muzyki, z kasztanami w kieszeniach oraz z głowami pełnymi inspiracji, wróciliśmy do Jasła.