Wyjątkowe urodziny

5 maja 2019 roku, dokładnie w dzień 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, odbył się uroczysty koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia
 im. W. Lutosławskiego w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle. Patronat nad koncertem objął Burmistrz Miasta Jasła, a współorganizatorem koncertu było Muzeum Regionalne w Jaśle.

Jubileusz wyjątkowy, zatem na koncercie nie mogło zabraknąć znanych dzieł Stanisława Moniuszki. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać popularnych i lubianych pieśni ze Śpiewnika domowego (zarówno wykonań wokalno-instrumentalnych oraz ich instrumentalnych transkrypcji), a także arii z opery Straszny Dwór.

Pochmurny i deszczowy dzień rozpromieniały następujące dzieła:
– Prząśniczka oraz Dobrze, dobrze, panie bracie – w wykonaniu duetu fletowo-gitarowego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w składzie Anna Grasela i Natalia Domaradzka, przygotowanego przez Jarosława Stompla oraz Annę Lorenc.

– Gwiazdka oraz Serce moje – w wykonaniuWeroniki Sroki, uczennicy klasy skrzypiec Jana Rysza z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia (akompaniament: Jan Baciak).

Złota rybka oraz Prząśniczka – w wykonaniuChóru Państwowej Szkoły Muzycznej
I stopnia i Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, prowadzonego przez Monikę Twarduś.

 – Kozak, Kum i Kuma, Groźna dziewczyna oraz Krakowiaczek – w wykonaniuMłodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod dyrekcją Piotra Dudy (wraz ze wspierającymi ją absolwentami szkół oraz pedagogami). Partię solową w pieśniach Kum i Kuma oraz Groźna dziewczyna wykonała Aleksandra Cieślik, uczennica klasy śpiewu Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia, prowadzonej przez Kornelię Wojnarowską.
Aleksandra Cieślik, jako prowadząca cały koncert, wtajemniczała jednocześnie słuchaczy
w muzyczny świat wyjątkowego Jubilata. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.